Poradnik

Gruz budowlany jako surowiec wtórny i jego zastosowanie w budownictwie

Odpady z prac budowlanych, czyli w dużej mierze gruz budowlany, może zyskać drugie życie. Jako surowiec jest z powodzeniem przetwarzany i w rezultacie znajduje dalsze zastosowanie w budownictwie. Zamiast postrzegać gruz jako rodzaj odpadów, warto poznać korzyści wynikające z recyklingu gruzu i dowiedzieć się, jak cennymi surowcami wtórnymi mogą stać się cegły, kamienie czy ceramika. Dzięki odpowiednim procesom recyklingu, odpady takie mogą być przekształcone w materiały budowlane, które nadają się do tego, by ponownie je wykorzystać. Coraz większą uwagę zwraca się, również w Polsce, na ekologiczne i ekonomiczne aspekty ponownego wykorzystania gruzu, co jest zgodne z globalnym trendem zrównoważonego rozwoju.

Pomarańczowy kontener na gruz na budowie

Gruz surowcem wtórnym

Dobre właściwości techniczne to coś, czym charakteryzuje się właśnie gruz, a co sprawia, że jest on cenionym surowcem wtórnym. Często dorównuje naturalnym materiałom pod względem parametrów mechanicznych, takich jak wytrzymałość na ściskanie czy odporność na ścieranie. Kruszywa naturalne nie są jednak zawsze niezbędne, szczególnie jeśli mowa o stosowaniu ich do budowy dróg czy stabilizacji gruntu, czy nawet jako składnik mieszanek betonowych. Do tych celów bardzo często stosuje się bowiem kruszywo z recyklingu. Odpowiednio przetworzone odpady z gruzu mają bardzo wysoką wytrzymałość i doskonale sprawdzają się właśnie jako kruszywo budowlane. Co ważne w kontekście powszechnej zastosowania gruzu jako surowca wtórnego, gruz powstaje w dużych ilościach, szczególnie przy rozbiórkach budynków, modernizacji infrastruktury czy większych prac remontowych. Dzięki temu jego dostępność jest szeroka, co eliminuje problem jego pozyskania. Właśnie ta dostępność, w połączeniu z dobrymi właściwościami technicznymi, czyni z gruzu bardzo atrakcyjny surowiec wtórny — zarówno z punktu widzenia ekonomii, jak i ochrony środowiska.

Jak recyklinguje się gruz?

Aby recykling gruzu był możliwy i efektywny, należy zacząć od prawidłowej segregacji odpadów już na placu budowy. Chodzi tutaj nie tylko o oddzielenie materiałów nadających się do przetworzenia od tych, które wymagają innej formy utylizacji. Sam gruz dzieli się bowiem na rodzaje, które są łatwiejsze bądź trudniejsze jeśli chodzi o pozyskanie surowców wtórnych.

Najlepiej pod względem recyklingu sprawuje się czysty gruz. W jego składzie znaleźć można beton, cegły, kamienie. Gruz zmieszany zaś to frakcja zawierająca w sobie wspomniany czysty gruz oraz duże ilości ceramiki (glazurę, terakotę, gres), kawałki tynku, siatek montażowych, płyt nida-gips. Gruz zanieczyszczony z kolei oprócz tego, co składa się na gruzy zmieszane, zawiera w sobie również kolejne śmieci, typu opakowania po materiałach budowlanych, butelki, tekstylia robocze itp.

Jeśli mamy gruz nadający się do recyklingu, transportowany jest on do zakładów przetwórczych, gdzie następuje dodatkowe czyszczenie oraz kruszenie i przesiewanie za pomocą specjalistycznych maszyn – kruszarek udarowych i szczękowych. Gruz po rozbiórkach nierzadko zawiera elementy metalowe, najczęściej pręty zbrojeniowe. Usuwa się je za pomocą magnesów. Inne zanieczyszczenia , w tym plastik, gumę czy drewno, usuwa się za pomocą przesiewaczy i separatorów. Finalnie gruz rozbijany jest przez kruszarki na mniejsze frakcje – tłuczeń, podsypka, kruszywa grube itd. Proces ten pozwala uzyskać kruszywo o różnej granulacji, które może być wykorzystane w budownictwie.

Gruz w budownictwie – zastosowanie

Kruszywa budowlane z gruzu przydają się w wielu projektach budowlanych. Niezwykle częstym zastosowaniem jest budowa dróg i nawierzchni. Kruszywa recyklingowanego często używa się na prywatnych działkach, do łatania nierówności powierzchni, droga kostka brukowa ma wówczas swoją bardzo budżetową alternatywę. Szerzej o tym, do czego stosuje się kruszywa z recyklingu, poniżej:

  1. Budowa dróg i nawierzchni
    Podbudowy dróg, nawierzchnie drogowe oraz pobocza z gruzu z recyklingu pomagają w utrzymaniu odpowiedniej stabilności i równomiernego rozkładu obciążeń. Jest to nie bez znaczenia w przypadku autostrad, gdzie natężenie ruchu i obciążenia są naprawdę duże. Tam pożądane jest ograniczenie ewentualnych deformacji nawierzchni, wymaga się więc dobrego utwardzenia.
  2. Stabilizacja podłoża
    Stabilizacja gruntów takich jak parki czy parkingi samochodowe lub boiska sportowe staje się dużo efektywniejsza z wykorzystaniem przetworzonego kruszywa. Odporne jest na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Jako warstwa nośna i wyrównawcza sprawdza się bardzo dobrze.
  3. Produkcja kostki brukowej
    Choć zdarza się, że podsypka z gruzu stanowi alternatywę dla kostki brukowej przy braku odpowiedniego budżetu, to warto wiedzieć, że kruszywo samo w sobie może służyć jako składnik do produkcji kostki brukowej. Pozwala to na kolejne, efektywne wykorzystanie surowca.
  4. Produkcja betonu konstrukcyjnego
    Takie elementy konstrukcji budowlanych jak belki, słupy czy fundamenty budowane są z betonu konstrukcyjnego. Taki beton musi być bardzo wytrzymały. Do jego wytworzenia nadaje się kruszywo wtórne, pochodzące z gruzu betonowego, ceglanego lub ceramicznego. Kruszywa łamane mogą stanowić znaczną część zawartości kruszywa w mieszankach betonowych, zachowując przy tym odpowiednie parametry wytrzymałościowe.
  5. Elementy małej architektury
    Gruz można wykorzystać do tworzenia murków oporowych, a także sadzawek czy innych dekoracyjnych elementów architektury ogrodowej. Co więcej, możliwości wykorzystania gruzu sprawiają, że można z niego wytworzyć nawet kafle i płytki elewacyjne o ciekawej, „surowej” estetyce.
  6. Pochłanianie dźwięku i drenaż

Ceglane mikrokruszywo (frakcja <2 mm) bywa stosowane jako dodatek do zapraw termoizolacyjnych i tynków akustycznych. Dzięki porowatej strukturze dobrze pochłania dźwięk i izoluje termicznie. Rozdrobniony gruz zaś jest stosowany jako warstwa drenażowa w systemach dachów zielonych. Ma dobre właściwości wodno-retencyjne i jest znacznie tańszy niż tradycyjne materiały (np. keramzyt).

Ekologiczne korzyści recyklingu gruzu

Jakie zalety dla środowiska naturalnego ma ponowne wykorzystanie gruzu budowlanego? Okazuje się, że odzysk surowców tego typu sprzyja ekologii. Dzięki recyklingowi odpadów z budowy następuje:

  • Ograniczenie wydobycia surowców naturalnych
    Tak jak recykling plastiku, drewna czy papieru ogranicza potrzebę produkowania tych surowców od podstaw, tak tutaj zmniejsza się zapotrzebowanie na kruszywa naturalne, w tym również piasek czy żwir.
  • Redukcja emisji CO₂
    Recykling betonu konstrukcyjnego obniża emisję dwutlenku węgla, chociażby tę wynikającą z transportu i utylizacji odpadów na wysypiskach.
  • Zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach
    Przetwarzanie gruzu zmniejsza ilość odpadów kierowanych na wysypiska, co ogranicza ilość śmieci, które tam trafiają i zajmują miejsce.

Pomarańczowy kontener na gruz na terenie budowy

Wywóz gruzu i śmieci po rozbiórce

Niezbędnym etapem po zakończeniu prac rozbiórkowych jest wysprzątanie terenu z powstałych odpadów. W zaprowadzeniu porządku pomagają oczywiście kontenery na gruz, które zgromadzą bezpiecznie odpady, ale również zabezpieczą środowisko naturalne przed ewentualnym zanieczyszczeniem. Kontenery są też wymagane w świetle prawa, bowiem gruzu na posesji nie można przechowywać na gołej ziemi. Jako Gruzownik z Poznania oferujemy kompleksowe usługi wywozu śmieci budowlanych oraz wynajem kontenerów o różnych pojemnościach. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu zapewniamy terminowość oraz atrakcyjne ceny usług. Zamów kontener na gruz już dziś! Skontaktuj się z Gruzownik Poznań i zadbaj o profesjonalny wywóz odpadów budowlanych – szybko, tanio i ekologicznie!

Gruz budowlany to nie tylko odpady – to cenny surowiec wtórny o szerokim zastosowaniu w budownictwie. Recykling jest zaś procesem nowoczesnym, który coraz bardziej wpisuje się w dzisiejszy świat, który zwraca uwagę na potrzeby związane z gospodarowaniem odpadami i szuka rozwiązań proekologicznych.

 

Recent Posts

Kiedy Polacy najczęściej przeprowadzają remonty

Sezonowość i związane z tym większe lub mniejsze natężenie prac w danej branży to żadna…

2 tygodnie ago

Ścieki kontra odpady płynne – charakterystyka, rozróżnienie i aspekty prawne w polskim ustawodawstwie

Ścieki i odpady płynne - pojęcia te bywają stosowane wymiennie w mowie potocznej, w rzeczywistości…

1 miesiąc ago

Czy zero waste na budowie jest możliwe?

W ostatnim okresie filozofia "Zero Waste" zdobywa coraz szersze uznanie w różnorodnych sferach codziennego funkcjonowania.…

2 miesiące ago

Zasady dotyczące transportu odpadów płynnych

Transport odpadów płynnych to niełatwe i odpowiedzialne zadanie, wymagające precyzyjnego podejścia oraz ścisłego przestrzegania przepisów.…

2 miesiące ago

Błędne przekonania na temat recyklingu gruzu

Świadomość tego, jak ważną rolę odgrywa recykling śmieci jest w społeczeństwie coraz większa. Mamy sporo…

3 miesiące ago

Jak skutecznie zarządzać odpadami po zalaniu?

Zalania, szczególnie w wyniku powodzi, to wydarzenia, które pozostawiają po sobie zniszczenia materialne, ale również…

3 miesiące ago