Jak przygotować się na podstawienie kontenera?

Potrzeba skorzystania z kontenera towarzyszy pracom remontowym i budowlanym. Dzięki kontenerowi można wygodnie gromadzić generowane podczas remontu lub budowy odpady, bez obawy o to, że będą piętrzyć się w mieszkaniu czy zanieczyszczać posesję przy domu jednorodzinnym. Dobrze jest jednak odpowiednio przygotować się na podstawienie kontenera. Podpowiadamy, co warto wziąć pod lupę, by transport pojemnika przebiegł bez najmniejszego problemu.

Wybór odpowiedniego kontenera

To, co wywołuje zawsze najwięcej pytań u osób remontujących czy prowadzących prace budowlane, to kwestia wyboru najbardziej odpowiedniego kontenera na gruz. A jest z czego wybierać. W ofercie znajdują się kontenery o wielu przeznaczeniach oraz o różnych rozmiarach. Kontener na gruz pomieści takie typowe odpady jak beton, styropian, cegły, kafelki, armaturę łazienkową, metalowe i plastikowe rury, stare tapety czy boazerię i wykładzinę. W ofercie znajdują się też kontenery na odpady gabarytowe, idealne do pomieszczenia odpadów o dużych rozmiarach, nietypowych kształtach. Prowadząc remont, nierzadko staje się przed koniecznością utylizacji starych mebli — foteli, wersalek, kanap, krzeseł, starej zabudowy kuchennej itd.

Z kolei przy porządkowaniu piwnicy potrzeba typowego kontenera na śmieci zmieszane. Stare słoiki, butelki, kartony, makulatura, niepotrzebne drobne narzędzia, przedmioty codziennego użytku, a nawet tekstylia — wszystko to może znaleźć się w porządkowanej piwnicy i sklasyfikowane może być do wyrzucenia. Nietrudno wyobrazić sobie ile dodatkowych pojemników byłoby potrzeba oraz ile dodatkowego miejsca trzeba by było zagospodarować, gdyby chciano sprzątać dużą piwnicę bez podstawienia kontenera do utylizacji wszystkich zgromadzonych w niej odpadów. Dzięki kontenerowi wystarczy umieścić wszystko w jednym miejscu — wygoda oczyszczania piwnicy ze starych rupieci będzie w tym przypadku nie do przecenienia.

Kontener na odpady zielone oraz na ziemię to kolejny przykład wykorzystania naszych pojemników. Tego rodzaju kontenery będą idealne przy pracach na działce — przy przygotowaniach ogrodu do kolejnego sezonu czy przy zmianie aranżacji ogrodu.

Wybierać można spośród takich kontenerów jak:

  • kontener budowlany (na gruz, ceramikę, beton, cegły, kamienie, porcelanę, typowe odpady budowlane)
  • na śmieci (plastik, metal, papier, szkło, odpady zmieszane)
  • na odpady gabarytowe (głównie stare meble czy większe śmieci, jak np. zdemontowany prysznic)
  • na odpady zielone (gałęzie, liście, kwiaty, trawa, wszelkie odpady roślinne)
  • na ziemię (glebę, piasek).

Pojemniki te występują w wielu wersjach pojemności i ładowności. Najmniejszy z nich ma 1,7 m3, co jest odpowiednikiem około 25 tradycyjnych worków na śmieci. Największy ma 14 m3 i pomieści aż 260 tradycyjnych worków! W przypadku budowy domu polecamy oczywiście wybór największego kontenera. Jeśli chodzi jedynie o wywóz śmieci po remoncie małego mieszkania czy po gruntownym sprzątaniu pomieszczenia, wystarczą mniejsze kontenery.

kontener na samochodzie

Gdzie postawić kontener?

Jeśli wiadomo już jaki kontener wybrać, pora na przygotowanie się pod względem logistycznym. W przypadku własnej posesji miejsce postawienia kontenera jest niemalże dowolne. Podobnie, jeśli kontener trafić ma na plac budowy. Jedynym ograniczeniem jest tutaj wygoda w korzystaniu kontenera oraz przestrzeganie przepisów BHP. Powinien stać on na tyle blisko od miejsca prowadzenia prac, by transport odpadów był szybki i wygodny. Zazwyczaj do pokonania jest maksymalnie kilka metrów.

Jeśli zaś chodzi o remont mieszkania w bloku czy kamienicy, jako że stoją one na terenie części wspólnych dla wszystkich mieszkańców, postawienie kontenera wymaga konsultacji. Władze spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty zwykle nie mają nic przeciwko temu, by pojemnik na odpady postawić np. na wewnętrznym dziedzińcu. Miejsce to znajduje się blisko klatki schodowej, że o ile mieszkanie nie jest na wysokich piętrach, przeniesienie odpadów z mieszkania do kontenera jest stosunkowo łatwe. Jeśli remontowane mieszkanie znajduje się na wyższych kondygnacjach, a w budynku brakuje windy, z pomocą przychodzą specjalne rękawy budowlane, które poprowadzić można z okna czy balkonu wprost do kontenera. Odpady wędrują wówczas zsypem prosto do pojemnika.

Co do usytuowania pojemnika, ważne jest jednak to, aby miejsce, w którym stanie, było bezpieczne. Bezpieczeństwo w tym przypadku zaś oznacza, że kontener nie może zastawiać bram, wjazdów i wyjazdów, a każdy pojazd uprzywilejowany (karetka, straż pożarna, policja itd.) musi mieć możliwość swobodnego przejazdu. Nie wolno więc zastawić dróg przeciwpożarowych, ewakuacyjnych czy stawiać kontenera w tzw. miejsce zbiórki.

Ważne jest również podłoże, na którym stanąć ma kontener. Jeśli jest to „goła ziemia”, trzeba upewnić się, że teren nie jest aktualnie podmokły i kontener się nie zapadnie. Dla pewności dobrze jest podsypać ziemie kamieniami lub podłożyć palety, na które dopiero postawiony zostanie kontener. Aby zabezpieczyć np. świeżo ułożoną kostkę brukową, warto położyć na nią rozłożone na płasko tektury.

Brak miejsca do postawienia kontenera

W przypadku budownictwa wielorodzinnego bywa i tak, że trudno wygospodarować miejsce na kontener. Taka sytuacja będzie prawdopodobna w przypadku kamienic bez wewnętrznych placyków i kiedy budynki te usytuowane są tuż przy ulicy. Może tam wówczas nie być skwerów należących do władz budynku, a na chodniku czy ulicy postawić kontenera bez pozwolenia nie można. Jak uzyskać pozwolenie? Potrzebna jest decyzja na piśmie, wydana przez Zarząd Dróg Miejskich. Fachowo nazywa się to pozwoleniem na zajęcie pasa ruchu. O wydanie pozwolenia warto postarać się odpowiednio wcześniej, zanim w ogóle zamówi się pojemnik, ponieważ czas oczekiwania na otrzymanie pozytywnej decyzji to okres od kilku do nawet kilkunastu dni. Trzeba też przygotować się finansowo, gdyż uzyskanie pozwolenia jest odpłatne. Wysokość opłat może być różna w każdej gminie. Statystycznie jednak nie przekracza kilkunastu złotych za każdą dobę zajmowania pasa ruchu przez kontener.

Jak zamówić kontener?

Aby finalnie zamówić kontener, trzeba zgłosić się do firmy oferującej wynajem kontenerów, czyli do firmy takiej jak nasza. Kontaktować można się przez formularz na stronie internetowej, mailowo, jednak najłatwiejszym i najszybszym sposobem jest zatelefonowanie i rozmowa na żywo. Od razu doprecyzować można wówczas na bieżąco wszelkie nurtujące kwestie, takie jak rodzaj kontenera czy jego pojemność. Zamawiając pojemnik, trzeba podać dokładny adres podstawienia oraz namiary do kogoś, kto w razie czego będzie osobą kontaktową. Jeżeli zależy nam na otrzymaniu faktury VAT, taką informację również należy podać od razu przy zamawianiu kontenera. Wówczas potrzebny będzie również numer NIP firmy, dla której wystawiona będzie faktura.

opróżnianie kontenera z samochodu

Odbiór zapełnionego kontenera

Odbiór kontenera i wywóz jego zawartości w miejsce profesjonalnej utylizacji wchodzi w skład oferty i ceny wynajmu kontenera. Odbiór następuje w umówionym terminie, zwykle po trzech lub sześciu dniach roboczych. Ważne jest, aby nie przeładowywać kontenera. Jeżeli odpadów okaże się więcej, niż zakładano, zawsze lepszym wyborem będzie kontakt z firmą i nakreślenie sytuacji — lepiej dobrać nowy, pusty kontener, niż eksploatować dotychczasowy ponad jego realne możliwości udźwigu i pojemności. Przepełnionego kontenera nie można bezpiecznie przewozić.

Wybierając kontener trzeba przeanalizować jego przeznaczenie. Ma pomieścić śmieci komunalne, ziemię, a może gruz po budowie? W zależności od przeznaczenia zaś i wielkości przedsięwzięcia dobieramy też wielkość pojemnika. Kolejną kwestią jest przygotowanie miejsca podstawienia. Powinno być to stabilne podłoże. W przypadku ustawienia pojemnika na terenie części wspólnych budynku wielorodzinnego, warto skonsultować to ze spółdzielnią. Jeśli zaś zmuszeni jesteśmy do skorzystania a pasa ruchu, potrzebne jest uzyskanie pozwolenia na piśmie.