Wywóz gruzu – często zadawane pytania

Usługa Gruzownik w ramach działania naszej firmy to jedna z najlepszych zajmująca się podstawianiem kontenerów na gruz i utylizacją odpadów budowlanych. Nasza firma jest obecna na rynku już od prawie dwudziestu lat. Przez ten czas zdobyliśmy i nadal zdobywamy bezcenne doświadczenie, które pomaga nam stale ulepszać usługi, które świadczymy. Nasza załoga to prawdziwi eksperci w swojej dziedzinie. Choć wywóz gruzu i wynajem koszy na śmieci to główny nurt naszej działalności, to niejedyny. Zajmujemy się również udostępnianiem kontenerów socjalnych, biurowych i magazynowych, posiadamy rękawy zsypowe do gruzu oraz wypożyczamy toalety przenośne. W dzisiejszym wpisie poradnikowym odpowiemy na najczęściej zadawane pytania związane z naszą działalnością.

Dlaczego wywóz odpadów tyle kosztuje?

Marka Gruzownik to po prostu profesjonalny odbiór odpadów. Dysponujemy wszystkimi niezbędnymi zezwoleniami, aby działać legalnie i w zgodzie z ochroną środowiska. Zatrudniamy kilkudziesięciu pracowników, posiadamy dużą flotę transportową oraz wypożyczamy setki kontenerów. Jako nieliczni dysponujemy własną instalacją do przetwarzania gruzu odpadowego w kruszywo budowlane, dzięki czemu nie musimy korzystać z usług pośredników. Ekologiczna utylizacja musi kosztować, choć możemy poszczycić się najniższymi cenami wśród konkurencji. Niestety, na popularnych portalach ogłoszeniowych możemy wciąż znaleźć usługi nieuczciwych „biznesmenów”, którzy oferują wyniesienie odpadów za półdarmo, najczęściej za 20zł lub 50zł. Możemy być jednak pewni, że odpady oddane w ten sposób wylądują w lesie, po uprzednim wymontowaniu z nich wszystkich metalowych elementów, które można łatwo sprzedać na złom.

podstawianie kontenera do wywozu gruzu

Jak długo można trzymać kontener?

Standardowy okres, na jaki zostawiamy kontenery naszym klientom, wynosi 3 dni robocze dla małych pojemników od 1,7m3 do 4,7m3 oraz 7 dni kalendarzowych dla dużych pojemników od 6m3 do 40m3. Jest to niezbędne, aby kontenery mogły stale pracować, odbierając odpady. Unikamy w ten sposób niepotrzebnego przetrzymywania kontenerów, które są już zapełnione, ponieważ nie każdy pamięta, aby zgłosić odbiór. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przedłużyć wynajem, nawet o kilka tygodni, jeżeli klient wyrazi taką potrzebę. Najlepiej zgłosić to podczas zamawiania pojemnika, można jednak wykonać do nas telefon w tej sprawie również w trakcie najmu. Przedłużenie do 7 dni jest bezpłatne, powyżej tego czasu naliczamy symboliczną opłatę, ustalaną indywidualnie.

Czy można kontener załadować “z górką”?

W naszej firmie klienci do wyboru mają różne pojemności kontenerów:

  • Małe: 1,7m3, 2,7m3, 3,7m3 i 4,7m3.
  • Duże: 6m3, 8m3, 14m3, 16m3, 18m3 i 40m3.

To wystarczająco szeroki wybór, aby dokładnie dobrać rozmiar pojemnika do posiadanej ilości odpadów. Każdy klient powinien przed zamówieniem kosza oszacować, ile śmieci posiada. Można to zrobić po zmierzeniu sterty odpadów i policzeniu ich objętości na przykład ze wzoru prostopadłościanu, długość x szerokość x wysokość. Niestety przeładowywanie kontenerów jest zabronione ze względów bezpieczeństwa. Przepełniony pojemnik stwarzałby zagrożenie w ruchu drogowym podczas transportu.

Czy na kontener potrzebne są jakieś pozwolenia?

To czy na postawienie kontenera będziemy potrzebowali zezwolenie, zależy od tego, gdzie zamierzamy go ustawić. Jeżeli pojemnik chcemy trzymać na własnej posesji, nie będą nam potrzebne zgody. Uczulamy jednak na stawianie kontenerach na podjazdach, w bramach i przed garażem, ponieważ w ten sposób możemy uniemożliwić sobie wjazd na posesję. Położenie pojemnika na świeżo ułożonej kostce brukowej lub na pięknym trawniku również może być nietrafionym pomysłem, ponieważ takie podłoże może ulec uszkodzeniu pod wpływem ciężkiego gruzu. Zezwolenie na ustawienie kontenera będziemy potrzebować, kiedy zamierzamy zrobić to na publicznej ulicy. Aby umiejscowić pojemnik na chodniku lub jezdni będziemy potrzebowali zgody z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Czy kontener przejedzie przez wąską bramę?

Wjeżdżamy również w wąskie bramy, jednak należy się przy tym liczyć z ograniczeniami przy wyborze możliwych rozmiarów pojemników. Duże kontenery mogą być podniesione tylko przez odpowiednio większe samochody ciężarowe. W naszej flocie pojazdów, które odbierają kontenery na gruz, znajdują się jednak również małe auta o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Takie samochody mają znacznie mniejsze gabaryty niż potężne ciężarówki, które wożą najcięższe odpady. Nasze najmniejsze auto to Renault Maxity, które potrzebuje drogi szerokiej na 2,5 metra, aby bezproblemowo przejechać przez zwężenie. Standardowe bramy mają 3 metry szerokości, więc dostarczymy nim kontenery do większości miejsc.

Co można wrzucać do kontenera na gruz?

Wywóz gruzu to najtańsza możliwa konfiguracja podczas wynajmu kontenera, dlatego wielu klientów decyduje się na skorzystanie z niej. Wiąże się to z koniecznością segregacji śmieci, należy bowiem oddzielić czysty gruz od pozostałych odpadów budowlanych. Gruz nie może być zanieczyszczony, nie może zawierać drewna, plastików, metali, szkła, papy, styropianu ani żadnych innych śmieci. Czysty gruz składa się jedynie z odpadów ceramicznych, czyli czerwonych cegieł, płytek glazurowych i porcelanowej armatury, a także z odpadów betonowych, czyli z kostki brukowej, krawężników, skutych schodów oraz z odpadów mineralnych, czyli z piasku, kamieni polnych, marmuru i granitu. Wszystkie inne materiały nie kwalifikują się jako gruz.

samochód do wywozu gruzu na budowie

Czy nida-gips to czysty gruz?

Poza ceramiką, betonem i minerałami, żadne inne odpady nie zaliczają się do czystego gruzu. Istnieją jednak materiały budowlane, które swoim wyglądem i właściwościami przypominają gruz. Buduje się z nich ściany nośne, ścianki działowe, całe domy lub ogrodzenia. Jednym z takich surowców jest nida-gips, czyli płyta kartonowo-gipsowa. Do tej kategorii zaliczamy również wszystkie białe cegły (silka, silikat, żabinka), suporeks (ytong, gazobeton, pianobeton, beton komórkowy), pustaki (szlakowe, żużlowe), gips oraz tynk. Powyższe materiały są dużo bardziej kruche niż ceramika lub beton, dlatego nie nadają się do przetworzenia na kruszywo budowlane. Podczas użytkowania drogi usypanej z takich odpadów, kruszyłyby się one w pył i po pierwszym deszczu zrobiłoby się jeszcze większe błoto, niż przed utwardzeniem powierzchni.

Czy można zamówić kontener na odpady zmieszane?

Na powyższe odpady niebędące gruzem, należy zamówić kontener na śmieci. Wywóz odpadów zmieszanych jest o tyle wygodny, że niemal nie trzeba ich segregować. Podczas zapełniania takiego pojemnika, należy wystrzegać się jedynie odpadów nietypowych, o których opowiemy w następnym punkcie. W większości przypadków taki kontener na mieszane śmieci powinien jednak w zupełności wystarczyć. Można do niego wrzucać zarówno odpady drewniane, opakowaniowe, foliowe, metalowe, gruzowe, jak i wszystkie inne pozostałości po remoncie, takie jak odpady wielkogabarytowe, zużyte narzędzia, niewykorzystane materiały budowlane, puszki po farbach i lakierach, panele podłogowe, styropian ociepleniowy, wełnę mineralną i urządzenia elektryczne.

Ile kosztuje wywóz papy?

Istnieją odpady, które są trudne do przetworzenia na jakiś pożyteczny surowiec. Czasami zdarza się tak, że taniej jest wyprodukować jakiś materiał od zera niż pozyskiwać go w procesie recyklingu. To niestety wciąż największa wada tego rodzaju utylizacji, niekiedy nie jest opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia, przez co brakuje na rynku odbiorców takich problematycznych odpadów, co z kolei winduje cenę ich wywozu. Do takich materiałów zalicza się na przykład papa, smoła, guma, opony, szkło zbrojone lub hartowane i trawa syntetyczna. Usługa Gruzownik dzięki temu, że oferowana jest przez naszą firmę na rynku od wielu lat, posiada grono zaufanych odbiorców odpadów, którzy pomogą nam w utylizacji nawet najtrudniejszych w recyklingu materiałów. Dzięki temu możemy zaoferować naszym klientom najniższe ceny za wywóz papy i innych nietypowych odpadów.

Czy za odpady zielone jest niższa cena?

Niekiedy zdarza się, że klienci są zdziwieni, że wywóz gruzu jest tańszy od wywozu odpadów zielonych. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że powinno być odwrotnie. Nie byłoby to jednak rozsądne. Gruz można szybko poddać utylizacji poprzez kruszenie, przez co w nawet jeden dzień można przerobić setki ton odpadów w pożyteczne kruszywo budowlane, które można łatwo sprzedać. Odpady biodegradowalne należy kompostować, a proces ten zajmuje nawet kilka tygodni. Trzeba poświęcić na nie miejsce magazynowe oraz dużo energii, a w zamian otrzymuje się naturalny nawóz, który, choć jest ekologiczny, nie może równać się ze sztucznymi użyźniaczami napakowanymi chemią i pestycydami, przez co wcale nie tak łatwo znaleźć na niego nabywcę.

Jaki kontener zamówić na gabaryty?

Odpady wielkogabarytowe charakteryzują się tym, że zajmują dużo miejsca, czasami również mają sporą masę. Aby je bezproblemowo poddać utylizacji, najlepiej rozebrać je na części. Każda kanapa oraz każdy stół, szafa czy biurko możliwe są do demontażu. Gdybyśmy zdecydowali się to zrobić, na pewno zaoszczędzilibyśmy na wywozie, ponieważ rozłożone gabaryty zajmą mniej miejsca w kontenerze. Rzadko kiedy w realiach remontu jest to jednak możliwe. Z reguły meble wyrzuca się w całości, dlatego najlepiej zamówić na nie któryś z największych kontenerów do wywozu odpadów:

  1. 14m3 na odpady lekkie, które zajmują dużo miejsca, takie jak meble lub drewno.
  2. 16m3 na ciężkie odpady, takie jak płyty betonowe lub ziemia.
  3. 18m3 na odpady zmieszane, które zajmują dużo miejsca i dużo ważą.

Czy do kontenera mogę wrzucić eternit?

Kilkadziesiąt lat temu najpopularniejszym materiałem do izolacji dachów był eternit. Dzisiaj jego stosowanie jest jednak zakazane, ze względu na zawarty w nim rakotwórczy azbest. Z powodzeniem zastąpiła go papa i smoła, które są bezpieczne dla użytkowników. Nadal można trafić na dachy pokryte eternitem, szczególnie podczas rozbiórki starych budynków. Mimo że to odpad budowlany, to jest zaklasyfikowany jako niebezpieczny, dlatego nie wolno umieszczać go w kontenerach. Aby bezpiecznie go zutylizować, należy skorzystać z usług firm, które się w tym specjalizują. Na rynku istnieją specjalistyczne przedsiębiorstwa, które trudnią się rozbiórką i wywozem wyłącznie materiałów zawierających azbest. Takie firmy są do tego odpowiednio przygotowane, posiadają ubrania i sprzęt ochronny.

Gdzie kupić kruszywo budowlane?

Samodzielnie przetwarzamy gruz, który odbieramy w kontenerach od klientów na kruszywo budowlane, które można wykorzystać ponownie. Dzięki temu zapewniamy nie tylko wywóz gruzu po remoncie lub demontażu, ale również sprzedajemy gruz do na przykład budowy dróg. Gruz sortowany powstaje poprzez oczyszczenie i kruszenie tego, który przyjeżdża do nas w kontenerach. Specjalna maszyna dzieli go na sitku na różne frakcje (rozmiary), dzięki czemu każdy może dopasować kruszywo do swoich potrzeb. Najczęściej służy on do utwardzania grząskich powierzchni, takich jak błotniste drogi. Poza gruzem podczas kruszenia powstaje również odsiewka, którą można wykorzystać do zasypywania dołów, dziur i wyrównywania terenu.

Do czego służy kontener socjalny?

Posiadamy aż trzy rodzaje kontenerów użytkowych, które można wykorzystać na placu budowy:

Rodzaj kontenera                                       Zastosowanie
Kontener socjalny Jest to najpopularniejszy rodzaj kontenera użytkowego na placach budowy. Jest niezbędny, jeśli praca trwa 8h dziennie. Budowlańcy mogą w nim odpocząć i zjeść śniadanie w przerwie od pracy oraz mogą się w nim przebierać.
Kontener biurowy Jest to popularne rozwiązanie, jeżeli budowany jest duży kompleks budynków i na placu budowy wymagana jest stała obecność kierownika. Taki kontener może posłużyć za centrum dowodzenia i miejsce spotkań z podwykonawcami.
Kontener magazynowy Ten kontener służy do bezpiecznego przechowywania drogocennych narzędzi i materiałów budowlanych. Zapewnia ochronę zarówno przed kradzieżą, jak i przed działaniem czynników atmosferycznych.

Jak działa toaleta przenośna?

Toaleta przenośna jest niezbędna na większości placów budowy, gdzie nie ma doprowadzonej instalacji wodociągowej lub nie zbudowano jeszcze tradycyjnej ubikacji. Taka mobilna kabina WC posiada własny zbiornik, do którego trafiają nieczystości, które są później odpompowywane przy pomocy urządzeń zamontowanych na aucie sanitarnym, które wozi toalety. Mobilne WC nie wymagają więc podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w każdych warunkach. Jedynym wymogiem jest kawałek (1,5m x 1,5m) równej powierzchni oraz możliwy dojazd samochodu sanitarnego na odległość nie większą niż 5 metrów (ponieważ rura do odprowadzania ścieków ma długość 7 metrów).