Czym jest zsyp do gruzu?

Zsyp do gruzu – co to jest?

Zsypy do gruzu wykorzystywane są przy remontach, np. związanych z pracami dekarskimi, a na niejednym placu budowy stanowią stały, podstawowy element wyposażenia, który umożliwia łatwe, a jednocześnie bezpieczne przemieszczenie gruzu z wyższych kondygnacji budynku. Wiele prac nie mogłoby zostać wykonanych, gdyby nie rękawy zsypowe, bowiem logistyka nie pozwalałaby na takie usunięcie powstających odpadów, aby nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia. Jak wygląda rękaw zsypowy, z czego jest wykonany i jak się go montuje?

Co to jest zsyp budowlany?

Zsypem budowlanym nazywa się specjalną konstrukcję nośną połączonych ze sobą koszy zsypowych, która pozwala na wrzucanie do nich gruzu, który następnie przemieszcza się wewnątrz zsypu prosto do kontenera na gruz. Przemieszczanie się gruzu następuje zwykle pod wpływem siły grawitacji – bowiem wysokość z jakiej transportuje się w ten sposób odpady odpowiada nieraz wysokości nawet kilku pięter. Doskonałym przykładem mogą być tutaj wysokie wieżowce i inne drapacze chmur – w przypadku takich wysokich budynków tzw. lej zsypowy jest niezastąpionym elementem logistyki całego przedsięwzięcia remontowego, które generuje odłamki cegieł, kafli, ceramiki i innego rodzaju gruzu, trudnego do przetransportowania własnoręcznie z dużej wysokości. Zsyp budowlany stanowi więc specjalną konstrukcję zamontowaną przy elewacji budynku, np. do okna czy balkonu, do której wrzucany jest gruz, co umożliwia przedostanie się go przez lej aż do podstawionego na końcu zsypu kontenera.

W jakich sytuacjach zsyp budowlany przydaje się najbardziej?

Jak wspomniano wyżej, rękaw zsypowy najczęściej montowany jest tam, gdzie zachodzi konieczność przetransportowania gruzu z wysokiej kondygnacji do kontenera na gruz. Jeśli prace prowadzone są na ziemi, gruz lądować może w kontenerze czy worku BigBag bezpośrednio z taczki. Jeśli remont prowadzony jest w pomieszczeniu znajdującym się na którejś z kondygnacji budynku lub wznoszona jest właśnie budowa takiego wielokondygnacyjnego budynku, zsyp jest niezbędny. Trudno wyobrazić sobie bowiem logistykę znoszenia w wiadrach gruzu na parter i dopiero umieszczania go w kontenerze. Byłoby to zadanie zbyt czasochłonne i wyczerpujące.
Remont czy budowa to jednak nie jedyne zastosowanie elementów zsypów. Kosze zsypowe mogą być też wykorzystywane do zsypywania śniegu z dachów domów i budynków użyteczności publicznej, a także do transportowania produktów rolnych, np. zboża.

Kontenery na gruz

Czy rękaw zsypowy jest wytrzymały?

Pytanie o wytrzymałość zsypu budowlanego nie jest bezpodstawna, biorąc pod uwagę to, jaką masę i ciężar stanowi wszystko to, co składa się na odpady budowlane. Sama pojemność największych kontenerów to przecież kilkanaście metrów sześciennych i ładowność kilku ton. Biorąc pod uwagę długość zsypu (odległość jaką pokonać muszą odpady z miejsca zrzutu do kontenera) byłoby bardzo ryzykowne, gdyby wytrzymałość poszczególnych elementów pozostawiała wiele do życzenia. Z tego powodu każdy element zsypowy montowany jest z niezwykłą starannością i z zachowaniem wszelkich przepisów BHP, a każdy element zsypowy posiadać musi odpowiednie atesty. Choć zsyp nie jest skomplikowany w montażu, to rekomenduje się przestrzeganie instrukcji producenta, aby uniknąć ryzyka niedokładnego połączenia elementów lub przeczenia któregoś z nich. Kosze zsypowe zbudowane są ze stali, gumy lub z tworzywa sztucznego odpornego na uszkodzenia, a nierzadko również promieniowanie słoneczne. Sam szkielet, czyli konstrukcja nośna dla zsypu zapewnia stabilność całej konstrukcji.

Kontenery na gruz

Kontenery na gruz

Remontując dom czy mieszkanie warto postarać się o wynajem odpowiedniego pojemnika na gruz, gdyż nie ma innej możliwości, aby w sposób legalny przechowywać tymczasowo ten rodzaj odpadów niż właśnie umieszczenie go w odpowiednim, przeznaczonym na to pojemniku. Firmy takie jak nasza, oferujące transport kontenerów pod adres zamawiającego, usługę wynajmu oraz późniejszy wywóz gruzu, mają w ofercie wiele kontenerów do wyboru. Remont pomieszczenia znajdującego się na piętrze zaś może wymagać dodatkowo zsypu budowlanego, który znacznie ułatwia logistykę przemieszczania gruzu z pomieszczeń, w których trwają prace, do kontenera.