Gruz w kontenerze – jak go prawidłowo umieszczać

Jak umieszczać gruz w kontenerze?

Każdy nawet najmniejszy remont produkuje odpady budowlane, czy też gruz budowlany. Jednak z owym gruzem powstaje problem, ponieważ nie można go po prostu wyrzucić do kosza na odpady komunalne. W takim wypadku wiele osób decyduje się wynająć kontener przeznaczony na tego typu odpady. Wynajem takiego kontenera jest jednym z najwygodniejszych sposobów pozbycia się niechcianych odpadów, bez zbędnych problemów prawnych jakie by wystąpiły w przypadku nielegalnego pozbycia się odpadów. Warto dodać, że nielegalne składowanie odpadów, czy też pozostawianie ich na nielegalnych wysypiskach śmieci może wiązać się z konsekwencjami prawnymi oraz karami pieniężnymi.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj odpadów?

Do kontenera na gruz można wrzucić odpady budowlane, ceglane, betonowe lub ceramiczne; wówczas będzie to tzw. czysty gruz, który jest poddawany recyklingowi – najwyżej ceniony jako surowiec wtórny, który pozytywnie wpływa na gospodarkę odpadów. Czysty gruz w kontenerze oznacza też, że za usługę wynajęcia kontenera i wywiezienia jego zawartości zapłacimy najmniej. Nieco więcej kosztuje wynajęcie i wywiezienie kontenera, w którym znajduje się gruz zmieszany, czyli czysty z dużą domieszką materiałów ceramicznych, jak skute płytki ścienne lub podłogowe, oraz elementów wyposażenia, np. kawałków płyt kartonowo – gipsowych. Najwięcej zapłacimy za wywóz gruzu zanieczyszczonego, składającego się ze zmieszanych odpadów rozbiórkowych i remontowych, jak fragmenty paneli podłogowych, karton, folia malarska, złom, styropian, stolarka okienna i drzwiowa, itp. Niekiedy firmy usługowe wyrażają zgodę na umieszczenie w kontenerze papy za dodatkową opłatą, która została zdjęta z remontowanego dachu.

składowanie odpadów na działce

Prawidłowe umieszczanie gruzu w kontenerze

Po podstawieniu kontenera na odpowiedni rodzaj odpadów, nieważne czy to będą odpady budowlane, odpady zmieszane, czy odpady zielone, bardzo ważne jest odpowiednie umieszczenie odpadów w kontenerze. Należy bowiem układać je w taki sposób, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Jest to ważne ponieważ każdy centymetr odpadów wystających poza kontener, może stanowić niebezpieczeństwo na drodze podczas odbioru kontenera. Każdy nasz kontener podczas odbioru musi być zabezpieczony specjalną siatką, aby zabezpieczyć odpady. Często zdarza się, że odpady pobudowlane znajdujące się w kontenerze są w takiej ilości, że uniemożliwiają użycie takiej siatki ochronnej. Gdyby taki przeładowany kontener został odebrany, istnieje duże ryzyko tego, że odpady wylecą z kontenera i uszkodzą auto jadące za kierowcą z kontenerem. Dlatego należy tego unikać. Innym zachowaniem, którego należy się wystrzegać, jest pozostawianie odpadów obok kontenera, kiedy ten jest cały załadowany, w takim wypadku nie ma możliwości ich odbioru, ponieważ nie byłoby fizycznej możliwości przewozu i wywozu takiego gruzu, czy odpadów poza kontenerem. W takiej sytuacji najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby zamówienie kolejnego kontenera na gruz, czy też odpady pobudowlane, aby przeładować jego nadmiar.

Jaki rozmiar kontenera wybrać?

W naszej ofercie znajdują się kontenery w wielkości od 1,7m3 aż do 40m3 – w ofercie mamy niemalże 10 kontenerów rożnej wielkości. Często ciężko jest zamówić odpowiedni kontener osobie nieobytej, która nigdy wcześniej nie zamawiała kontenera. W takim wypadku nasi pracownicy z biura obsługi klienta chętnie pomogą. Są w stanie podać dokładne wymiary kontenera, przykładowo takie kontenery na gruz w rozmiarze 3,7m3 mają wymiary 2,60 m na 1,30 m na 1,20 m, a gdyby to nie było wystarczającą pomocą, jest możliwość przyjazdu i samodzielnego obejrzenia przykładowych kontenerów, aby dokładnie wiedzieć na który konkretnie się zdecydować.

Kontener na gruz

Podsumowując:

Najlepszym rozwiązaniem na pozbycie odpadów jest zamówienie kontenera. Przekazanie odpadów firmie, która posiada środki do utylizacji, oraz poddania owych odpadów recyklingowi to bardzo dobry sposób na ochronę środowiska, oraz pomoc w gospodarowaniu odpadami. Jednak należy pamiętać, aby wybrać odpowiedni rodzaj odpadów, oraz rozmiar kontenera, w razie problemów nasza infolinia służy pomocą. Należy również pamiętać, aby odpowiednio załadować kontener. Odpady nie mogą z niego wystawać, ponieważ takie odpady stanowią niebezpieczeństwo na drodze. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku byłoby zamówienie kolejnego kontenera, aby przeładować nadmiar odpadów pobudowlanych.