Utylizacja odpadów nietypowych

Utylizacja nietypowych odpadów

Ze śmieciami stykamy się każdego dnia, ponieważ codziennie powstają one w każdym gospodarstwie domowym. I właśnie tego typu odpady – odpady komunalne są najpowszechniejsze. Trafiają one do specjalnie im przeznaczonych pojemników, które pozwalają na odpowiednią segregację zanieczyszczeń ze względu na rodzaj surowca. Pojemniki na śmieci z gospodarstw domowych nie obejmują jednak odpadów nietypowych i tu nierzadko pojawia się problem. Co zrobić z tego typu odpadami i jak w ogóle rozumieć termin „nietypowe odpady”? Odpowiedzi na wszystkie te pytania i wiele więcej znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czym są „typowe odpady gospodarcze”?

Konieczność prawidłowej segregacji i utylizacji odpadów jest obecnie sprawą oczywistą. Różnego rodzaju zanieczyszczenia trafiają do specjalnych kontenerów, a następnie transportowane są do miejsca, w którym są poddane odpowiedniej i legalnej selekcji, a następnie recyklingowi. Najpopularniejszym rodzajem odpadów są oczywiście odpady komunalne, które wytwarzane są na bieżąco przez mieszkańców gospodarstw domowych. Składają się na nie papier, tworzywa sztuczne, opakowania szklane, metal i odpady ulegające biodegradacji (czyli odpady pochodzenia roślinnego – np. obierki, gałęzie, skoszona trawa czy liście), a także odpady zmieszane. Istnieje także grupa zanieczyszczeń zwana odpadami nietypowymi, która od odpadów komunalnych znacznie różni się pod względem składu surowca, rozmiarów oraz wagi.

Co kryje się pod hasłem odpady nietypowe?

Pod hasłem odpady nietypowe znaleźć można zanieczyszczenia różnego rodzaju.

  1. Odpady poremontowe

Odpady poremontowe powstają zawsze podczas budowy, remontu, rozbiórki, modernizacji oraz innych prac budowlanych. Wszystkie te działania powodują powstanie wielu zanieczyszczeń – od zużytych mebli, przez starą armaturę łazienkową, po kawałki gruzu. Należy jednak mieć na uwadze, że nie są to odpady, które można umieścić w zwykłych pojemnikach na odpady komunalne. Tego rodzaju śmieci składować i utylizować trzeba w ściśle określony przez prawo sposób. Odpowiednim rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera na gruz i inne odpady budowlane lub worków BigBag. Pozwoli to w legalny i bezpieczny dla środowiska sposób składować takie zanieczyszczenia jak beton, cegły, tworzywa sztuczne, wełna mineralna, opakowania, w których znajdowały się farby, opakowania zawierające kleje, a także wszystko inne, co gromadzi się podczas budowy lub remontu. Wynajęcie kontenera jest także bardzo wygodną praktyką – po umieszczeniu w nim wszystkich zanieczyszczeń, przychodzi czas na wywóz śmieci do miejsca, w którym odbywa się odpowiednia utylizacja odpadów. Wszystkim tym zajmuje się profesjonalna firma wynajmująca kontener, dzięki czemu osoba zlecająca remont lub budowę, nie musi się martwić o to, co dalej zrobić z całością zanieczyszczeń.

2. Odpady wielkogabarytowe

Nietypowe śmieci mogą oznaczać także niestandardowe gabaryty. Odpady wielkogabarytowe to zazwyczaj odpady bardzo duże i nierzadko także ciężkie, co może znacznie utrudniać pozbycie się ich. Jednym ze sposobów na odpowiednie ich usunięcie jest wywóz do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który znajduje się w każdym większym mieście. Warto jednak mieć na uwadze, że w tym przypadku transport należy zorganizować we własnym zakresie.

stary rowerek

Drugim sposobem jest skorzystanie z cyklicznych zbiórek odpadów wielkogabarytowych. Ich dokładny termin poznać można, zasięgając informacji u władz wspólnoty danego osiedla lub w spółdzielni mieszkaniowej. Podczas zbiórki odpady wielkogabarytowe takie jak stare kanapy, fotele, wersalki, krzesła czy stoły oraz inne elementy wyposażenia i odpady niemieszczące się w tradycyjnych pojemnikach, wystawiać można w wyznaczonym na terenie osiedla miejscu. Pozostawienie w ten sposób starych i zużytych mebli, daje pewność, że zostaną zabrane i odpowiednio zutylizowane.

Kolejny, trzeci sposób to wynajem kontenera i rozbiórka mebli na mniejsze elementy, tak, aby stanowiły odpady poremontowe. Warto to zrobić np. porąbać niechciane meble siekierą, aby z odpadu wielkogabarytowego – np. ze starej kuchennej zabudowy stworzyć odpad znacznie łatwiejszy w utylizacji.

3. Odpady niebezpieczne

Do odpadów nietypowych zaliczają się także odpady niebezpieczne. Ryzyko zagrożenia zdrowia, a nawet życia, sprawia, że gospodarka tego rodzaju odpadami podlega bardzo surowym restrykcjom. Śmieci zaliczane do odpadów niebezpiecznych to:

– wszystkie śmieci, które są łatwopalne, wybuchowe i łatwo utlenialne,

– substancje o działaniu żrącym lub drażniącym,

– odpady, których skład jest toksyczny lub kancerogenny,

– zanieczyszczenia cechujące się infekcyjnością lub mutagennością.

Jakie odpady wpisują się w tę charakterystykę nietypowych śmieci? Jako dobry przykład wskazać można baterie. Wyrzucanie ich do zwykłych koszy na śmieci, osiedlowych śmietników i wszędzie tam, gdzie utylizowane są śmieci komunalne, jest zakazane. Baterie zaliczane są do odpadów niebezpiecznych ze względu na to, że są wybuchowe i łatwopalne, a jeśli nastąpi z nich wyciek, mogą mieć także żrące właściwości. Zawierają również takie metale ciężkie jak ołów, rtęć i kadm, które mają negatywny wpływ na zdrowie i życie ludzi.

Chcąc je wyrzucić, warto zwrócić uwagę, czy obok standardowych pojemników na zwykłe śmieci, znajdują się specjalne i odpowiednio oznaczone kubły na zużyte baterie. Można je nierzadko znaleźć także w centrach handlowych. W takich miejscach, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i z poszanowaniem bezpieczeństwa, można pozbyć się zużytych baterii. Nieodpowiednie gospodarowanie takimi niebezpiecznymi odpadami, jak baterie, przyczynić może się do skażenia środowiska naturalnego, co w konsekwencji może mieć poważne skutki zdrowotne. Pomocny w tym wypadku jest także wspomniany już PSZOK, do którego poza bateriami dostarczyć można również takie odpady niebezpieczne jak: akumulatory, urządzenia mechaniczne, urządzenia elektryczne – np. stary i zużyty sprzęt AGD – typu pralka, lodówka, piekarnik oraz odzież i tekstylia czy opony.

śmieci

Nierzadko zdarza się tak, że w naszej szafce zalegają dawno już przeterminowane leki. Chcąc je wyrzucić, zapomnijmy o zwykłym koszu na śmieci. Takie leki oddać należy do apteki – niemal wszystkie punkty apteczne prowadzą odpowiednią zbiórkę przeterminowanych lub niepotrzebnych leków. Takie postępowanie jest niezwykle ważne, szczególnie w przypadku leków na receptę, ponieważ oddanie ich do apteki wyklucza ryzyko, dostania się ich w niepowołane ręce. Przeterminowane leki zanieść można również PSZOK-u, wraz ze zużytymi igłami i strzykawkami, które stanowią duże niebezpieczeństwo ze względu na infekcyjność.

Jakie kary grożą za nieodpowiednie gospodarowanie nietypowymi odpadami?

Pozostawianie odpadów nietypowych w miejscach, które nie są przeznaczone na ich składowanie, jest nie tylko wyjątkowo naganne, ale także skutecznie ścigane i surowo karane. Znacznie ułatwiają to systemy kamer, które są coraz powszechniejsze, dzięki czemu łatwo ustalić, kto porzucił dane zanieczyszczenia.

Za pozostawianie odpadów na polu lub w lesie przewidywana kara wynosi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Z kolei, zaśmiecając przestrzeń publiczną oraz grunty rolne, sprawca zapłacić może karę finansową – od 300 do nawet 5 tys. złotych. Za wyrzucanie odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych poza miejscami do tego wyznaczonymi, a w efekcie narażanie zdrowia i życia ludzi grozić może nawet 25 lat więzienia. Zamiast niszczyć krajobraz, zatruwać wodę i glebę oraz zagrażając innym, warto wybrać transport odpadów do miejsca, w którym nastąpi ich legalna i bezpieczna segregacja oraz utylizacja.

Podsumowanie

Odpowiednie składowanie i utylizacja odpadów nietypowych wymaga dokładnego przemyślenia. Choć, zaplanowanie tymczasowego gospodarowania tego typu śmieciami oraz ich prawidłowego recyklingu nie jest prostą sprawą, jest absolutną koniecznością. Tym bardziej, że część z nich wymaga sporo miejsca do przechowywania – np. odpady wielkogabarytowe, takie jak stare meble czy zużyte elementy wyposażenia wnętrz. Inne zanieczyszczenia z kolei ze względu na skład surowca i ciężar należy składać w specjalnie wynajętym do tego kontenerze. Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie odpady nietypowe mogą być recyklingowane np. przeterminowane leki lub odpady medyczne, wymagają stosownego unieszkodliwienia, dlatego należy pozostawiać je w aptekach.

Pamiętajmy, że zupełnie legalnie i bezpłatnie możemy przekazywać odpady nietypowe do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, które znaleźć można w każdym większym mieście w Polsce. Dzięki temu możemy mieć pewność, że trafią one do miejsca stosowanej utylizacji, a część z nich otrzyma „drugie życie”. W przypadku odpadów poremontowych i wielkogabarytowych zanieczyszczeń, warto zainteresować się ofertą profesjonalnych firm, które poza wynajmem specjalistycznych kontenerów oferują także bezpieczny wywóz gruzu i innych odpadów.