Jak rozróżnić gruz od innych odpadów?

Gruz jest jedną ze składowych pozostałości po budowie, przebudowie, rozbiórce, różnego rodzaju remontach. Wyróżnia się względem innego rodzaju odpadów, np. komunalnych. Inny jest sposób jego utylizacji, a sama zawartość kontenera na gruz to zupełnie inne odpady niż tak zwane śmieci bytowe. Co więcej, podczas wielu prac remontowych generujących gruz, namnażają się też pozostałe odpady charakterystyczne dla tego rodzaju robót, jednak niewchodzące w skład gruzu. Wśród nich wylicza się np. odpady wielkogabarytowe, które nierzadko trafiają do śmieci, kiedy trwa remont generalny domu czy mieszkania. Prace remontowe mogą skutkować powstawaniem odpadów niebezpiecznych. Jak zatem rozróżnić gruz od pozostałych śmieci?

Gruz — czym jest?

Słownikowa definicja gruzu mówi o nim jako o odłamkach rozkruszonego muru, cegieł czy kamienia, ewentualnie definiuje go jako pozostałości po zniszczonych budynkach. Jest to bardzo szerokie pojmowanie gruzu i w obiegowej opinii rzeczywiście można go tak rozumieć. Warto wiedzieć, że w praktyce budowlanej funkcjonuje bardziej uściślone ujmowanie tego, co wchodzi w skład gruzu. Z tego względu rozróżniamy aż trzy jego rodzaje, w zależności od tego, jaki jest skład danych odpadów remontowych. Mówimy więc o czystym gruzie, gruzie zmieszanym i gruzie zanieczyszczonym. 

  1. Czysty gruz to przede wszystkim odpady betonowe, ceglane, a także żwir, piasek, gleba, kamienie. Ważne jest to, że czysty gruz nie jest zanieczyszczony substancjami oleistymi, żadnym tłuszczem — utrudniłoby to lub nawet uniemożliwiło późniejszy recykling. W składzie czystego gruzu mogą znajdować się odpady ceramiczne, jednak nie mogą przekroczyć 5% całkowitej objętości. 
  2. Gruz zmieszany jest mieszaniną czystego gruzu oraz ceramiki, a także niewielkiej ilości innych elementów wyposażenia, niezawierających substancji niebezpiecznych. Oprócz zatem betonu, cegieł, kamieni itd. można do tej kategorii zaliczyć również płyty gipsowo-kartonowe, glazurę, terakotę, kafle ceramiczne, panele, armaturę łazienkową (umywalki, brodziki, muszle toaletowe itp.). 
  3. Gruz zanieczyszczony to mieszanina materiałów wchodzących w skład dwóch poprzednich kategorii oraz wszystkich możliwych pozostałych śmieci z budowy czy remontu, o ile nie są odpadami niebezpiecznymi. Trafić tu mogą więc takie odpady jak np. styropian, siatka montażowa, butelki PET, drewno, kartony, przybory remontowe (wiadra, odzież robocza).

Podział ten pokazuje, co można zaliczyć do kategorii gruzu i że sama definicja tych odpadów może być różna, w zależności od tego, o jakim rodzaju gruzu mowa. Nie sposób nie zauważyć jednak, że wszystkie te rodzaje łączy jedno — są to elementy po robotach budowlanych i nie ma w nich miejsca na odpady bytowe. Gruz to zatem tylko i wyłącznie odpady budowlane lub odpady, które służyły do prac budowalnych. Jako element gruzu nie mogą być zatem traktowane pozostałości po bytowaniu robotników budowlanych, jak jedzenie, odpady toaletowe itp. czyli wszystko to, co można zaliczyć do śmieci komunalnych. Podobnie, jeżeli ma się do czynienia z remontem domu i pozbywa starych mebli czy elementów wyposażenia wnętrz — tego rodzaju śmieci poremontowe nie będą definiowane jako gruz, gdyż ich skład surowcowy wykracza poza tę definicję. 

sterta pokruszonych cegieł

Jak składować gruz?

Prowadząc budowę czy remont, trzeba dysponować odpowiednim miejscem na gruz. Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, specjalne miejsce, gdzie stać będzie kontener, do którego będzie można umieszczać odpady, jest z oczywistych względów wygodnym rozwiązaniem i umożliwia szybką utylizację. Pojemniki na gruz można wynająć od firm oferujących usługi jak marka Gruzownik, a pracownicy w umówionym czasie odbiorą je wraz z zawartością, nie trzeba samodzielnie wywozić odpadów — wywóz gruzu jest w cenie wynajmu kontenera. Po drugie zaś, kontener na gruz jest obowiązkowy pod względem prawnym. Gruzu nie wolno bowiem umieszczać na tak zwanej gołej ziemi, dlatego pojemnik jest niezbędny. Nie ma też przyzwolenia na umieszczanie gruzu w kubłach na śmieci komunalne, takie postępowanie byłoby jednoznaczne z łamaniem przepisów i groziłoby poważnymi konsekwencjami. 

czerwony kontener przy słonecznikach

Jeśli więc potrzeba pojemnika, gdzie będą umieszczane odpady z budowy i remontu, najrozsądniej będzie wynająć kontener. Inną opcją są tak zwane worki na gruz typu big bag, które pełnią tę samą funkcję, co kontenery, mają sporą pojemność i udźwig, ich zaletą jest jednak większa ustawność — są zgrabniejsze od kontenerów. 

Gruz czysty a odpady zmieszane

Nasze kontenery na gruz zamawiać można do odpłatnej utylizacji gruzu czystego. Można więc umieszczać w nim cegły, beton, kamienie, piasek. Jeżeli remont generuje, oprócz czystego gruzu, jeszcze inne odpady, których musimy się pozbyć, rozważyć warto nasz kontener na odpady zmieszane. Pojemnik ten będzie nadawał się do umieszczania w nich elementów wymykających się definicji czystego gruzu, ale też do umieszczenia np. odpadów wielkogabarytowych. Stara wersalka, stolik, krzesła, elementy zabudowy kuchennej czy łazienkowej — wszystko to może trafić do podstawionego przez nas pojemnika na odpady zmieszane. W przeciwieństwie np. do osiedlowych kubłów na śmieci zmieszane, gdzie nie można umieszczać śmieci po pracach remontowych, w naszym kontenerze można umieszczać właśnie tego rodzaju odpady. Praktyka prowadzenia prac remontowo-budowlanych pokazuje, że zapotrzebowanie na pojemniki, do których można by wyrzucać różne elementy poza czystym gruzem, a nawet wymykającym się definicji zmieszanego i zanieczyszczonego gruzu, jest ogromne. Nasze usługi są odpowiedzią na te potrzeby. Kontener na odpady zmieszane można wykorzystać zresztą nie tylko przy pracach typowo remontowych, lecz np. podczas sprzątania garażu czy piwnicy. Pamiętajmy o jednym — nie przyjmujemy w kontenerach odpadów niebezpiecznych. Te należy utylizować w punktach PSZOK.

Przy zamawianiu naszego kontenera prosimy o uściślenie, jakiego rodzaju odpady będą się w nim później znajdować. Kontener na czysty gruz nie wchodzi w grę, jeśli mają znaleźć się tam odpady spoza tej kategorii. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby wykorzystać pojemnik na odpady zmieszane do składowania w nim makulatury, drewna, szkła, plastiku, a nawet mebli. Prosimy jednak, aby wcześniej ustalić z nami przeznaczenie pojemnika, tak, abyśmy odpowiednio przygotowali się do gospodarowania odpadami po odbiorze zapełnionego pojemnika. 

Dlaczego podział na gruz i inne odpady jest tak ważny? Czysty gruz jak żaden inny nadaje się świetnie do recyklingowania; wtórnego uzyskiwania materiałów budowlanych. Surowce takie jak potłuczone cegły, rozkruszony beton czy kawałki kamieni są do tego celu idealne. Po oczyszczeniu materiały te są rozdrabniane za pomocą specjalnej kruszarki. Dzięki temu gruz przerobiony zostaje na kruszywo. Możliwe jest uzyskanie w ten sposób grubego kruszywa, jak i tego drobno zmielonego. Wykorzystywane jest do utwardzania dróg, do budowy torowisk, boisk sportowych, umacniania wałów rzecznych, i wielu innych przedsięwzięć. Podobnie dzieje się w przypadku gruzu zmieszanego, jednak przygotowanie go do recyklingu jest tutaj bardziej czasochłonne i wieloetapowe. Najwięcej pracy wymaga przetwarzanie gruzu zanieczyszczonego.