Pomysły na kreatywne wykorzystanie gruzu w ogrodzie

Czy można kreatywnie wykorzystać gruz w ogrodzie? Okazuje się, że tego typu odpady budowlane z powodzeniem mogą zyskać drugie życie właśnie na działce. Odpowiednie zastosowanie gruzu w ogrodzie może kształtować ogrodową przestrzeń, pomóc w ochronie gleby, zapewnić wygodę korzystania z ogrodu oraz dodać uroku całej posesji. Przedstawiamy pomysły na zastosowanie gruzu w ogrodzie!

ogrodowa ścieżka z kamieni

Gruz w ogrodzie

Znamy pojęcie recyklingu śmieci, wiemy też, że trafiające na kontener na gruz odpady, które generuje budowa czy remont, również mogą być recyklingowane. Wykorzystanie gruzu w ogrodzie stanowi jedną z form wykorzystania surowców ponownie, czyli nadania odpadom drugiego życia, do czego dążymy, poddając gruz recyklingowi. Taka postawa sprzyja ekologii i ogranicza marnotrawstwo. Do czego przysłużyć mogą się kawałki cegieł, betonu, kamienie, czy odłamki ceramiki?

Ścieżki i podjazdy

Gruz, szczególnie żwir, wykorzystać można przede wszystkim jako materiał do utworzenia ścieżek lub podjazdów. Wysypanie go na wybrane miejsce, zagęszczenie i ubicie utworzy solidną, estetyczną powierzchnię do spacerowania czy jako dojście od furtki do budynku. Może też tworzyć miejsce do parkowania samochodu. Aby utworzyć solidne podłoże, należy wcześniej wykopać grunt na odpowiednią głębokość, następnie równomiernie rozprowadź gruz i odpowiednio go ubić, aby uzyskać wytrzymałą powierzchnię. Dodatkowo, w obrzeżach ścieżki można wykorzystać kamienie jako krawężniki, które uchronią gruz przed rozsypywaniem się na boki. Ścieżki i podjazdy wykonane z gruzu to praktyczne rozwiązanie, które jednak nie musi być pozbawione estetyki. Gruz, zwłaszcza ten o naturalnych kolorach, jak szary lub brązowy, harmonijnie współgra z otoczeniem i zapewnia ścieżkom i podjazdom naturalny wygląd. Odłamki czerwonej cegły zaś będą stanowiły świetny kontrast, jeśli właśnie na tym nam zależy. Kombinacja mniejszych kamieni z większymi bryłami może wytworzyć interesujące wzory. Kruszywo występuje w różnych rozmiarach, co pozwala na tworzenie ścieżek i podjazdów o różnorodnych teksturach.

Oczka wodne i stawy

Jeśli użytkownikom posesji marzą się oczka wodne czy małe stawy, oczyszczony gruz można wykorzystać do utworzenia zbiorników tego typu. Wystarczy wykopać odpowiednią formę pod oczko, a następnie usypać skarpę z kruszywa. Ważne jest, aby odpowiednio zaplanować miejsce na taką konstrukcję i dobrać rodzaj gruzu — nie każdy będzie się nadawał, stawiać trzeba na takie kruszywo, które nie barwi wody i oczywiście nie jest toksyczne dla wodnej fauny i flory. Po wykopaniu oczka wodnego, dno można pokryć grubszym gruzem, a następnie na wierzchu umieścić mniejsze kamienie lub specjalne złoża filtracyjne przeznaczone do stawów, tworząc naturalny i estetyczny efekt. Oczka wodne przyciągają ptaki, owady wodne i inne zwierzęta, co dodatkowo wzbogaci ekosystem ogrodu.

Murki oporowe

Jeśli w ogrodzie znajduje się nierówny teren, gruz można wykorzystać do budowy murków oporowych. To doskonałe rozwiązanie na terenach o zróżnicowanej wysokości. Tego typu murki służą jako ochrona ziemi przed osuwaniem się, mogą też posłużyć jako element stabilizujący prowizoryczne schody, np. prowadzące na taras. Gruz układa się w wypoziomowanych warstwach, tworząc stabilne konstrukcje, które pomogą zabezpieczyć dany fragment przed osuwaniem się. Kiedy powstają murki oporowe, kamienie polne, betonowe bloczki czy cegły wykorzystywane są w tym przypadku najczęściej. Łączy się je zwykle zaprawą cementową. Murek oporowy umocni brzegi wgłębnika, skróci stoki w małych ogrodach, a nawet stworzy funkcjonalny taras, kiedy teren jest pochyły i nie ma innej możliwości na zagospodarowanie przestrzeni do rekreacji.

Ściółka pod rośliny

Czy to możliwe, aby gruz był dobrą ściółką? Tak, o ile do dyspozycji są odpady z keramzytu. Jest to kruszywo wypalane z gliny, najczęściej ilastej. Wypala się je w bardzo wysokiej temperaturze, bo w aż 1150 stopniach. Zaletami keramzytu jest jego lekkość, chemiczna obojętność, bezwonność, oporność na wilgoć, a co za tym idzie, grzyby i pleśń. Wymieszany z ziemią bądź ułożony na przemian (warstwami) sprawdza się do tak zwanego rozluźniania gleby, gdy ta jest zbyt ciężką i ma zbitą strukturę. W formie ściółki usypanej wokół danej rośliny keramzyt tworzy izolację cieplną podczas przymrozków. Latem zaś będzie zatrzymywać niezbędną wilgoć w podłożu. Donice z keramzytem to dla roślin większa szansa na mocne ukorzenienie się.

oczko wodne w ogrodzie otoczone ozdobnymi kamieniami

Podstawa pod meble ogrodowe

Podobnie jak wykorzystanie gruzu w roli ścieżek, zastosowanie go jako podłoże — tym razem pod meble ogrodowe — pomoże stworzyć solidną podstawę pod ogrodowe wyposażenie, takie jak ławki, stoły czy grille. Stawianie mebli ogrodowych na trawiastym terenie bywa kłopotliwe ze względu na często występujące nierówności. Piasek z kolei jest sypki, ugina się pod ciężarem. Żwir lub grys może być idealnym rozwiązaniem, aby zapewnić meblom stabilne podparcie, a także uniknięcie nierówności i ryzyka zapadania się podłoża, utwardzenie zmniejszy bowiem niebezpieczeństwo osiadania mebli w miękkiej glebie. Pamiętać trzeba o odpowiednio głębokim wykopie (szacuje się, że powinien mieć od przynajmniej 20 cm. Następnie układa się warstwy kruszywa, piasku i warstwy górnej. Tak przygotowane podłoże, jeżeli pod względem estetycznym zwyczajnie się znudzi, przykryć można trawą syntetyczną. Całość stworzy wówczas równą, funkcjonalną i niekłopotliwą w utrzymaniu aranżacje.

Elementy dekoracyjne

W skład gruzu wchodzą też kamienie, czy to kamienie polne, czy też odłamki marmuru lub innych kamieni ozdobnych. Zamiast organizować ich transport na wysypisko, można znaleźć dla nich zastosowanie jako ciekawe elementy dekoracyjne w ogrodzie. Ułożone w formie dużych kamieni jako akcentów np. rabatach kwiatowych nadadzą ogrodowi wyrazistego charakteru. W formie zaś niewielkich kamiennych architektonicznych detali sprawdzą się jako dopełnienie rustykalnego stylu. Każdy kamień ma swój unikalny kształt, kolor i fakturę, co nadaje ogrodowi autentyczny wygląd i poczucie harmonii z naturą. Kamienie doskonale współgrają z roślinami, można je umieszczać wokół kwiatów, drzew i krzewów. Mogą też pełnić funkcję ozdobnego, naturalnego podziału ogrodu na sekcje, oddzielając na przykład rabaty kwiatowe od trawnika lub ścieżki od grządek. W ten sposób kamienie tworzą bardzo naturalne podziały, które uporządkują ogrodową przestrzeń.

W przypadku odpadów nienadających się do wykorzystania w ogrodzie lub nadmiaru gruzu, dla którego trudno znaleźć zastosowanie, warto skorzystać z naszej usługi, jaką jest wywóz gruzu z posesji. Wywozimy zarówno czysty gruz, do którego należy cegła, beton, kamienie, piasek i ceramika, jak też realizujemy wywóz śmieci zmieszanych, w tym odpadów drewnianych, metalowych, z tworzyw sztucznych, szkła i wiele innych.