Co warto wiedzieć o Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych?

O Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych słyszy się bardzo często w kontekście pozbywania się odpadów, kiedy to w grę wchodzi wywóz śmieci nietypowych, np. dużych gabarytów. Wówczas bowiem najczęściej sięga się po możliwość dostarczenia odpadów do PSZOK. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć czym jest PSZOK, gdzie się znajduje, co można oddawać w takie miejsce i jakie są warunki wywozu odpadów do PSZOK.

Co to jest PSZOK?

PSZOK (skrót od Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) to miejsce stworzone przez gminę, gdzie mieszkańcy mogą pozostawiać odpady komunalne określonego rodzaju. Szczególny nacisk kładzie się na te odpady, których nie należy wyrzucać do tradycyjnych kubłów na śmieci. Przypomnijmy, że odpady komunalne umieszcza się w przeznaczonych do tego pojemnikach. W zależności od rodzaju odpadów, do dyspozycji powinny być kubły na śmieci danej frakcji, od odpadów papierowych, przez plastiki, szkło odpady bio oraz śmieci zmieszane. Nie wszystko jednak, co stanowi odpady wygenerowane podczas bytowania w gospodarstwie domowym, może zostać umieszczone w kuble danej frakcji. Wykluczone są między innymi odpady niebezpieczne, odpady poremontowe, odpady wielkogabarytowe. Co, jednak kiedy do zutylizowania są właśnie te śmieci? Na wypadek konieczności bezpłatnego zagospodarowania wielu rodzajów odpadów, których umieszczanie w przydomowych kubłach jest niezgodne z prawem, stworzono PSZOK-i. Przynajmniej jeden PSZOK powinien znajdować się na terenie każdej gminy.

W Poznaniu takie gratowisko znajduje się na ul. 28 Czerwca 1956 r., na ul. Wrzesińskiej oraz na Morasku, przy ul. Meteorytowej. Ponadto, oprócz tego funkcjonuje też Mobilny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK). Gratowóz taki to specjalny pojazd, który kursuje wg określonego harmonogramu. Jeśli pojazd znajduje się w okolicy, można dostarczyć do niego śmieci.

stare zardzewiałe baterie

Czy PSZOK jest ogólnodostępny?

Działalność PSZOK jest finansowana z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. A to z kolei oznacza, że odpady przyjmowane są od mieszkańców gminy, którzy złożyli deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dostępne dla wszystkich mieszkańców objętych systemem gospodarki odpadami komunalnymi w zakresie odpadów komunalnych wytwarzanych w danym gospodarstwie domowym. Przykładowo więc, z punktu korzystać mogą również właściciele posiadający na terenie gminy nieruchomości rekreacyjne, jeżeli tylko ponoszą roczną opłatę ryczałtową za wywóz śmieci.

Śmieci przyjmowane do PSZOK

Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oddać można śmieci takie jak:

  • śmieci papierowe
  • metale, tworzywa sztuczne,
  • szkło,
  • bioodpady
  • odpady niebezpieczne, np. przeterminowane leki i odpady medyczne z gospodarstw domowych
  • odpady wielkogabarytowe, np. meble
  • sprzęt elektryczny i elektroniczny
  • odpady budowlane z gospodarstw domowych
  • akumulatory
  • zużyte baterie
  • opony z samochodów osobowych i jednośladów

Zaleca się sprawdzenie wykazu śmieci przyjmowanych w konkretnym punkcie na terenie gminy.

Limity na przyjmowanie śmieci

To, że PSZOK-i przyjmują wyżej wymienione odpady, nie oznacza, że można dostarczać je w nielimitowanych ilościach. Na niektóre rodzaje odpadów istnieją określony limity przyjęć. Przykładem są opony — limit roczny opon wynosi 8 sztuk na rok. Opady budowlano-remontowe zostaną przyjęte tylko wówczas, jeśli ich ilość i rodzaj wskazywać będzie na pochodzenia spoza działalności gospodarczej. Co więcej, ograniczeniem co do ilości śmieci obarczone są też nieruchomości niezamieszkane — PSZOK-i przyjmują rocznie do 100 kg odpadów wielkogabarytowych czy śmieci remontowych. Poszczególne PSZOK-i mogą też wprowadzać ograniczenia ilościowe dla pozostałych odpadów — warto zapoznać się z regulaminem konkretnego punktu.

Czego PSZOK nie przyjmie?

Wiedząc o tym, że na terenie gminy znajduje się PSZOK, wielu mieszkańców sądzi, że jest to niezawodny sposób na pozbycie się wszelkich śmieci z posesji czy nieruchomości. PSZOK-i traktowane są wówczas jako miejsca, w których bezpłatnie pozostawić można wszelkie zalegające śmieci czy nowo powstałe odpady, a punkt jako specjalnie stworzone w tym celu miejsce ma obowiązek przyjąć śmieci. W rzeczywistości jednak nie wszystkie śmieci mogą zostać przyjęte w punkcie, a oddanie odpadów wiąże się z koniecznością dostosowania się do regulaminu.

PSZOK ma prawo nie przyjąć takich śmieci jak:

  • Odpady poprodukcyjne
  • Części samochodowe
  • Gaśnice i butle gazowe
  • Wata szklana i papa
  • Zmieszane śmieci komunalne
  • Śmieci, których klasyfikacja jest niemożliwa
  • Odpady nieprawidłowo zabezpieczone, np. w nieszczelnych opakowaniach (jeśli takich wymagają).
zużyte stare opony na stosie

Czy pracownicy PSZOK przyjeżdżają do śmieci?

Co do zasady, PSZOK-i nie oferują usługi odbioru śmieci z gospodarstw domowych. Odpady należy więc dostarczyć samodzielnie. Osoba dostarczająca śmieci na własną rękę więc transportuje, załadowuje oraz rozładowuje odpady w punkcie. Przywożąc odpady należy mieć je wcześniej posegregowane, jest to jeden z warunków przyjęcia śmieci. Przyjęcia odpadów przez pracownika następuje zazwyczaj po sprawdzeniu zawartości dostarczonych odpadów, a także po potwierdzeniu ich zgodności z wykazem przyjmowanych odpadów. Na miejscu wrzuca się je do właściwych, oznaczonych kontenerów.

Plusy i minusy PSZOK

Korzystanie z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ma swoje blaski i cienie, z których istnienia warto zdawać sobie sprawę, aby ułatwić sobie proces oddawania śmieci do punktu i uniknąć ewentualnych niespodzianek.

Do plusów należy:

  1. Dostępność punktu na terenie każdej gminy. Wg przepisów każda gmina ma prawny obowiązek utworzenia PSZOK-u.
  2. Ekologiczne postępowanie. Korzystanie z PSZOK-ów pozwala na odpowiednie zagospodarowanie różnorodnych odpadów, które mogłyby w przeciwnym razie trafić na składowiska odpadów zmieszanych.
  3. Recykling i odzysk surowców. Wiele z dostarczanych odpadów, jak papier czy plastik, może być poddanych recyklingowi i odzyskowi surowców, co pomaga w ochronie zasobów naturalnych i redukcji zużycia energii. Korzystanie z PSZOK-ów pozytywnie wpływa na funkcjonowanie lokalnych systemów recyklingu i gospodarki odpadami, co z kolei przyczynia się do zrównoważonego rozwoju.
  4. Utrzymanie porządku. Istnienie punktów ogranicza ryzyko składowania śmieci na nielegalnych wysypiskach odpadów, co wpływa na estetykę otoczenia i pomaga w zachowaniu czystości w gminie.

Biorąc pod uwagę to, jak bardzo potrzebne są PSZOK-i, niżej wymienione minusy wydają się mało istotne, jednak warto mieć na względzie, że:

  1. Niektórzy mieszkańcy mogą uważać korzystanie z PSZOK za niewygodne, zwłaszcza jeśli muszą oddać odpady w oddalonym miejscu, co może wpłynąć na niechęć korzystywania tej usługi.
  2. Jako że w niektórych PSZOK mogą obowiązywać ograniczenia dotyczące ilości i rodzaju odpadów, które można oddać, może to rodzić rozkminę co począć z odpadami, które nadal są do zutylizowania.
  3. W okresach dużej frekwencji, takich jak w weekendy, w punkcie może pojawić się większa liczba osób, co może prowadzić do utworzenia kolejek i dłuższego czasu oczekiwania.
  4. Konieczność segregacji odpadów: Niektórzy mieszkańcy mogą odczuwać trudności w prawidłowej segregacji odpadów, co może wpłynąć na skuteczność działania punktu.

Jeżeli własny transport śmieci jest niemożliwy lub istnieje obawa co do kolejek w PSZOK, zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Ekspresowo podstawiamy kontener na gruz lub śmieci i odbieramy go w umówionym czasie wraz z całą zawartością. Oferujemy wygodny wywóz śmieci w Poznaniu i okolicach. Odpady, szczególnie kiedy realizowany jest wywóz gruzu, trafiają do sortowni, gdzie mogą być oczyszczone i recyklingowane w jak największym stopniu. Odbierane przez nas śmieci nie muszą być segregowane, powinny jedynie odpowiadać wcześniejszym ustaleniom (w kontenerze na czysty gruz umieszcza się jedynie cegły, beton, piasek, kamienie i ceramikę, pozostałe odpady trafić muszą do kontenera na odpady zmieszane). Dysponujemy też pojemnikami na odpady zielone czy ziemię.