Worki na gruz BigBag – najczęstsze pytania

Worki na gruz BigBag – często zadawane pytania 

Popularne worki BigBag to alternatywa dla kontenerów na gruz. Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania na ich temat wraz z odpowiedziami. 

Czym jest worek BigBag?

Worek BigBag to nic innego jak worek na gruz. Podobnie jak kontener, mieści on wszelkie odpady po remoncie, odpady budowlane, ziemię czy odpady zielone. Wykonany jest z bardzo wytrzymałego materiału, dzięki czemu umieszczać można w nim odpady, których łączna waga dorównuje tej, jaka składałaby się na odpady w małym kontenerze. W górnej części worka znajdują się uchwyty, dzięki którym możliwe jest bardzo łatwe przemieszczanie go, np. za pomocą wózków widłowych.

Worki na gruz Poznań

Do jakich prac nada się worek na gruz?

Ze względu na budowę i charakterystykę worka, idealnie sprawdzą się one na odpady sypkie, takie jak ziemia, piasek, gleba, kamienie czy niektóre odpady roślinne. Jednak odpady sypkie to nie jedyna funkcjonalność worka BigBag. W worku na gruz mogą zostać umieszczone takie odpady jak:

  • odłamki cegieł, betonu, tynku
  • poremontowe elementy z tworzyw sztucznych
  • różne rodzaje ceramiki
  • styropian, panele, płytki
  • papier, makulatura
  • szkło

Czego nie wolno umieszczać w workach na gruz?

Zabronione jest umieszczanie w workach BigBag odpadów komunalnych, sprzętów elektrycznych, środków chemicznych, wełny mineralnej, papy oraz odpadów zawierających azbest.

Zasady umieszczania gruzu w workach są zbliżone do zasad umieszczania gruzu w kontenerach.

Ile odpadów pomieści w sobie BigBag?

Oferowane przez nas worki na gruz mają około 90 cm szerokości i długości oraz ok. 125 cm wysokości. W porównaniu więc do kontenerów na gruz worki są znacznie bardziej ustawne, zgrabne i mobilne. Jednocześnie mogą pomieścić całkiem sporo, bo do 1,5 tony odpadów. Umożliwia to załadowanie do nich nawet ciężkich odpadów, takich jak gruz, cegły, beton, pokruszona ceramika. Worki idealnie nadają się w przypadku mniejszych remontów, gdzie wynajem kontenera byłby zbyt dużym przedsięwzięciem.

Worki Big Bag Poznań

Gdzie można składować gruz w worku?

Gruz w worku można składować wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba – na terenie własnej posesji, na skwerze przy budynku, pod blokiem, w którym znajduje się remontowane mieszkanie itd. Jeśli worek ustawiony jest w części wspólnej, a nie na terenie prywatnej posesji, ważne jest wówczas aby jego usytuowanie nie wiązało się z problemami w ruchu drogowym czy pieszym. Oznacza to, że podobnie jak w przypadku kontenera, nie możemy zastawiać bramy wjazdowej, wejścia do budynku, drogi pożarowej itp. Jeśli BigBag ma zostać usytuowany w części wspólnej przy budynku wielorodzinnym, warto wcześniej uzgodnić to z władzami budynku. 

Czy potrzebne jest pozwolenie?

Na postawienie worka na gruz nie potrzeba pozwolenia, o ile korzystamy z niego na terenie własnej posesji czy w miejscu, które uzgodniliśmy wcześniej z zarządcą budynku. Jeżeli jedynym miejscem na postawienie worka na gruz jest pas ruchu lub chodnik, potrzebujemy na to zezwolenia od Zarządu Dróg Miejskich – w tamtejszej nomenklaturze mowa o zezwoleniu na zajęcie pasa ruchu. Główna siedziba ZDM w Poznaniu znajduje się na ul. Wilczak 17. 

Jak postępować z workiem po jego zapełnieniu?

Termin odbioru zapełnionego worka można ustalić z góry. Jeśli worek na gruz zapełni się przed ustalonym terminem lub potrzebny będzie jeszcze jeden worek, gdyż odpadów okazało się być więcej niż zakładano, wystarczy skontaktować się z nami. Zapewniamy wywóz gruzu, znajdującego się w worku oraz – w razie konieczności – podstawienie nowego, pustego.